wrzesień

Komunikaty parafialne

XXVI Niedziela Zwykła

28 września 2014

 

  1. Dziś po Mszy św. o 7.3o wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja w intencji kapłanów.

 2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy

- w poniedziałek - św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Msza św. imieninowa w intencji ks. Michała będzie w poniedziałek o godz. 18.oo - serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.

- we wtorek - wspomnienie św. Hieronima kapłana i doktora Kościoła

- w środę - św. Teresy od Dzieciątka Jezus - doktora Kościoła

-w czwartek - św. Aniołów Stróżów

- w sobotę - św. Franciszka z Asyżu

 3. W środę rozpocznie się październik i nabożeństwa Różańcowe. Różaniec odmawiać będziemy w kościele w dni powszednie o godz. 17.3o, a w niedziele o godz. 15.3o. W pierwszych dniach października w Rzymie Biskupi będą radzić jak pomóc Rodzinie. Modlić się będziemy na różańcu, zgodnie z prośbą Ojca świętego Franciszka, w intencji synodu oraz małżeństw i Rodzin. Rodzice niech modlą się za dzieci, dzieci za rodziców, małżonkowie nawzajem za siebie. Niech nie zabraknie również naszej modlitwy o pokój. 

Zapraszamy do domawiania Różańca przedstawicieli grup w wyznaczone dni tygodnia.

 4. Środę 1 października zapraszamy na spotkanie grupę modlitewną św. Ojca Pio - spotkanie w salce parafialnej od godz. 16.3o. 

Katecheza parafialna dla uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych również w środę o godz. 18.oo.

 5. W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Do chorych w domach pójdziemy od godzin porannych, spowiedź w kościele od godz. 16.oo. O 17.oo Msza św. dla dzieci- natomiast o 17.3o  domawiać będziemy Różaniec,  Msza św. wieczorowa o godz. 18.oo.

 6. Katecheza przed chrztem dziecka będzie w piątek o godz. 19.oo w salce parafialnej.

 7. W sobotę po Mszy św. o godz. 7.oo rano nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

 8. W sobotę 4 października pielgrzymka autokarem do Lichenia - wyjazd o godz. 7.2o z Piwonic oraz o 7.3o z ul. Kordeckiego. 

 9. Zakończyliśmy pewien etap prac konserwatorskich przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu. Będą jeszcze prowadzone prace przy wymianie elementów spróchniałych przy parkanie wokół kościoła św..Wojciecha i naprawa zniszczonej dachówki na budynkach gospodarczych przy ul. Kordeckiego.

 10. Polecamy i w dalszym ciągu zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dziś jest Opiekun, Przewodnik Katolicki oraz Tygodnik Niedziela. 

11. Pan Bóg wezwał wieczności śp. Aleksandrę Machowicz - l. 85 - wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

 

 

Komunikaty parafialne

21 września 2014

XXIV Niedziela zwykła

                 

1. Dziś obchodzony jest Dzień Środków Społecznego Przekazu tzn. środków społecznego komunikowania. Media czyli radio, telewizja, Internet, bilbordy, ulotki, książki powinny być środkami pomagającymi budować struktury prawdy, dobra, miłości. Niejednokrotnie są jednak środkami masowej manipulacji. Bez mediów katolickich i polskich stajemy się niemowami. Bez mediów katolickich tracimy wielkiego ducha, który charakteryzował Polków. Media katolickie pięknie służą Kościołowi jako winnicy Pana. Jako czwarta władza media a więc: telewizja, radio, prasa, Internet mają niesamowitą siłę oddziaływania, są zdobyczami ludzkiej myśli. Ale trzeba słuchać, czytać, dyskutować, korzystać z wielu źródeł. Korzystanie z prasy katolickiej jest żenujące, aż wstyd o tym mówić na nasza parafię zamawiam: 5 egzemplarzy Przewodnika Katolickiego, prawi wszystkie po niedzieli zostają, 2o egz. Tygodnika Niedziela - jest z nim podobnie, 8o egzemplarzy Opiekuna - już od dłuższego czasu nie rozchodzi się. A kto czyta w naszej parafii Gościa Niedzielnego czy Nasz Dziennik? Skąd więc czerpiemy wzorce do dobrego wychowania? Przechodzimy obok siebie, ocieramy się o siebie, a udajemy że się nie znamy: ani Dzień Dobry, ani Szczęść Boże? Ci, którzy przychodzą do kościoła filmować uroczystości - w jakich często są strojach? Tęsknimy niekiedy za czasami, kiedy kapłan odprawiał Msze św. tyłem do ludu, bo niekiedy nie można z powagą patrzeć na strój panny młodej . Wszystkich polecamy w modlitwach by byli strażnikami piękna, prawdy, kultury i chrześcijańskiej miłości.

2. W sobotę 27 września organizowana jest kolejna piesza pielgrzymka dzieci i młodzieży do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach. Zbiórka uczestników pielgrzymki w Sanktuarium św. Józefa o 9.3o. Zakończenie pielgrzymki o 14.oo

3. Zapraszamy na spacer na Zawodzie by popatrzeć na prace konserwatorskie przy kościółki św. Wojciecha.

4. Spotkanie Apostolatu Maryjnego będzie w sobotę 27 września o godz. 16.oo - zapraszamy.

5. Wyjazd na pielgrzymkę do Lichenia będzie w sobotę 4 października o 7.3o - zbiórka przy ul. Kordeckiego.

6. Pan Bóg wezwał do wieczności: śp. Tomasza Sośnickiego - l. 38 oraz śp. Leszka Tomczaka  - l. 39 - wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA

14 WRZEŚNIA 2014R.

 

1.      Rozpoczyna się Tydzień Wychowania Katolickiego pod hasłem „Wychowanie do prawdy”. Z tej racji zapraszamy Rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów na Mszę św. z nauką w środę na godz. 18.00. Szczególnie na spotkanie zapraszamy Rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. III i II gimnazjalnych. Po spotkaniu Rodzice młodzieży z kl. II otrzymają formularze, dzięki którym będą mogli zgłosić swoje dzieci na przygotowanie do bierzmowania.  

Młodzież natomiast, zapraszamy na katechezę w piątek o godz. 19.00. Zapraszamy młodzież gimnazjalną, przygotowującą się do bierzmowania oraz ze szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie będzie zakończeniem cyklu katechezy parafialnej młodzieży z klas III, przygotowującej do małżeństwa – rozdanie zaświadczeń. Do udziału w katechezie zachęcamy młodzież, która w grudniu ubiegłego roku przyjęła sakrament bierzmowania. Z przykrością zauważamy, że niektórzy z tej grupy potraktowali bierzmowanie, jako rozstanie z Kościołem.          

Zasadniczą ideą Tygodnia Wychowania jest zainteresowanie sprawą wychowania i włączenie do współpracy jak największej liczby osób: rodziców, nauczycieli, katechetów, kapłanów, także mediów. W procesie wychowania trzeba zadbać o fundament – osobiste świadectwo wiary, pielęgnowanie życia sakramentalnego. Unikać natomiast przyzwolenia na niebezpieczne eksperymenty wychowawcze. To, co dziś proponuje się młodemu człowiekowi, to nic innego, jak negacja Boga i poniżanie człowieka.        

2.      W czwartek przypada wspomnień św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży.    

3.      Dziś po Mszach świętych zbiórka ofiar na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

4.      Parafialna pielgrzymka do Lichenia odbędzie się 4 października. Zapisy w biurze parafialnym lub zakrystii. Koszt 30 zł.     

5.      W tym tygodniu odbędą się spotkania Rodziny Felicjańskiej: w Piwonicach we wtorek o 16.00,
w Domu Sióstr w czwartek o 15.30. 

6.      Spotkanie Akcji Katolickiej odbędzie się dziś po Mszy św. o godz. 16.00

 

7.      Polecamy prasę katolicką. Jest nowy numer „Opiekuna”, jest Tygodnik „Niedziela”, „Przewodnik katolicki”.           

8.      W minionym tygodniu z naszej parafii odeszli: śp. Wanda Młynarz (l. 92), Marek Bogaczyk (l. 62), Regina Radziszewska (l. 75), Marian Wąsik (l. 42), Krystyna Barańska (81), Anna Kerber ( l. 75).

 

Komunikaty parafialne

XXIII Niedziela zwykła

7 września 2014

 

1. W poniedziałek 8 września przypada święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny - Matki Bożej Siewnej. Msze św. w naszej parafii o godz. 7.oo oraz o 18.oo. W tym dniu odpust w Chełmcach.

2. W sobotę 13 września Msza św. wieczorowa będzie o godz. 17.3o - po Mszy św. procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz Różaniec fatimski. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału we wspólnej modlitwie o pokój.

3. W piątek 12 września - druga rocznica Ingresu Biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Uroczysta Msza św. z tej okazji w katedrze o godz. 18.3o - będzie również oficjalne przywitanie w katedrze Biskupa pomocniczego Diecezji kaliskiej - bp. Łukasza Buzuna - serdecznie zapraszamy.

4.W przyszłą niedzielę święto Podwyższenia Krzyża świętego. Krzyż to znak naszego zwycięstwa, znak chrześcijaństwa. W tym dniu w naszej diecezji pielgrzymka, szczególnie młodzieży na Górę Krzyża w Kobylej Górze pod Ostrzeszowem. Zapraszamy młodzież szczególnie uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Chętnych na wyjazd prosimy o zapisy u ks. Witolda - diecezjalnego duszpasterza młodzieży.

5. Odpowiadając na apel Ojca św. Franciszka dziś w całej Polsce składamy modlitwy za prześladowany Kościół w krajach Bliskiego Wschodu - w Iraku, Syrii, Palestynie. Po Mszach św. zbierane są ofiary jako Dar Serca na pomoc prześladowanym i cierpiąym wyznawcom Chrystusa w Iraku.  Za każdą ofiarę składamy Bóg zapłać.

6. Spotkanie Akcji Katolickiej przy naszej parafii odbędzie się w niedzielę 14 września o godz. 17.oo.

7. Zapraszamy ministrantów i kandydatów na spotkana po wakacyjnej przerwie w soboty o godz. 10.oo w salce parafialnej.

8. Spotkanie dla Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. będzie w niedzielę 14 września o godz. 10.3o.

9. Organizujemy pielgrzymkę do Lichenia - 4 października -  zapisy w biurze parafialnym - koszt wyjazdu 3o zł.

10. Polecamy prasę katolicką  i zachęcamy do nabywania i czytania - szczególnie polecamy Tygodnik Niedziela, który od tego numeru wydawany jest w nowej szacie graficznej.