Październik

Komunikaty parafialne

26 października 2014

 

1. W ostatnią niedzielę października obchodzą swoją uroczystość poświęcenia kościoły, których stała data konsekracji nie jest znana. Tak jest w naszej parafii, ponieważ nie znamy daty konsekracji. Świątynia jest znakiem Boga i miejscem naszego spotkania z Nim, miejscem w którym Bóg udziela nam swoich darów, wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem, karmi Ciałem swego Syna.

Dziękujemy dziś wszystkim budowniczym tej świątyni, wszystkim, którzy na przestrzeni lat troszczyli się kiedyś i troszczą się dziś o utrzymanie i upiększenie tej świątyni, troszczą się o szaty liturgiczne, a także ożywiają tę świątynię swoją obecnością i wspierają ofiarami.

2. W poniedziałek 27 października o godz. 16.oo  zapraszamy na comiesięczne spotkanie Apostolatu Maryjnego. Natomiast w środę 29 października na godz. 16.3o zapraszamy grupę modlitewną świętego Ojca Pio.

3. Przyjmujemy na modlitwę wypominkową z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.

4. Okazujmy wiele szacunku wobec siebie, a przede wszystkim wobec zmarłych porządkując ich groby na cmentarzu i  odwiedzając tak licznie w tych dniach cmentarze miejsca naszego pochówku.

5. Zapraszamy na czuwanie modlitewne do naszego kościoła w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych tj. w piątek 31 października na godz. 19.oo.

6. W sobotę1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu o godz. 7.30 następnie o 9.oo, o godz. 10.oo w Piwnonicach oraz o godz. 11.15.  O godz. 14.oo od bramy cmentarza przy ul. Częstochowskiej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych. Po procesji Msza św. na cmentarzu za  wszystkich wiernych zmarłych. Jeszcze raz prosimy o modlitewne skupienie podczas każdego naszego pobytu na cmentarzu. Ofiary zbierane na cmentarzu przeznaczone są na utrzymanie kleryków w kaliskim seminarium duchownym.

7. W niedzielę 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. będą według porządku niedzielnego tj. 7.30, 9.oo, 10.oo w Piwonicach, 11.15 i 12.3o oraz o godz. 16.oo. Liturgia w tym dniu sprawowana będzie w szatach koloru fioletowego.

8. W dniach od 1 do 8 listopada nawiedzając cmentarz i modląc się za zmarłych oraz w int. Ojca św. można uzyskać odpust zupełny i odpust za zmarłych.

9. Pan Bóg wezwał do wieczności  - śp. Czesława Szymańskiego - l. 63 oraz śp. Teresę Spiżyk - l. 83 - wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Komunikaty parafialne

XXIX Niedziela zwykła - 19 października 2014

 

1. W dzisiejszą niedzielę misyjną papież Franciszek ogłosi błogosławionym papieża Pawła VI. Nie było jeszcze przypadku, by w ciągu jednego roku kalendarzowego dwóch następców św. Piotra wyniesiono do chwały ołtarzy (mamy tu na myśli św. Jana XXIII i św. Jana Pawła II), a trzeciego czyli Pawła VI do chwały błogosławionych..

Papież Paweł VI to papież czasów zamętu. To on wydał encyklikę Humanae Vitae. Był rok 1968 czas lewicowych nacisków domagających się legalizacji aborcji, ustępstw w dziedzinie etyki seksualnej. Nie ugiął się niczemu. To on dokończył obrady II Soboru Watykańskiego, ustanowił Światowy Dzień Pokoju, a największą nowością jego pontyfikatu były podróże apostolskiej. Był to tytan pracy, odważny w dążeniu do świętości - od dziś błogosławiony.

2. Dziś po Mszach św. zbierane są ofiary na cele misyjne Kościoła - za każdą z nich serdeczne Bóg zapłać.

3. 19 października przypada 3o rocznica męczeńskie śmierci na tamie we Włocławku ks. Jerzego Popiełuszki - zamordowanego przez władze komunistyczne. 

4. W tych dniach idziemy coraz częściej na cmentarz, by porządkować groby naszych najbliższych. Pamiętajmy przy porządkowaniu grobów by nie zanieczyszczać innych nagrobków. Wiele grobów jest zaniedbanych, nieopłaconych, tabliczki poniszczone, w dalszym ciągu nie wiadomo, kto danym grobem się opiekuje. Prosimy o porządkowanie także tych spraw. Zauważamy, że niektórzy bezprawnie powiększają miejsca stawianie ławeczek.

5. Obok spraw zewnętrznych nie zapomnijmy o ofiarach składanych na Msze św. za zmarłych, o modlitwach wypominkowych, które wyczytujemy we wszystkie niedziele w ciągu roku. To są nasi zmarli dziadkowie, rodzice, bracia i siostry - czekają na nasz duchowy dar.

6. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Jest Opiekun, tygodnik Niedziela, Przewodnik Katolicki, w których przeczytamy o trudnej dyskusji na temat małżeństwa i rodziny toczonej wokół Synodu Biskupów. Papież Franciszek tak bardzo nas prosi o modlitwę Różańcową w tych intencjach.

 

 

 

Komunikaty parafialne

XXVIII Niedziela zwykła

12 października 2014

 

1. Spotkanie dla Rodziców, których dzieci przystąpią do I spowiedzi i I Komunii św. w maju 2015 roku dziś o godz. 10.3o. Jest to spotkanie dla Rodziców i dla Dzieci.

 

2. Po Mszy św. o godz. 16.oo katecheza parafialna dla klas II szkół ponadgimnazjalnych.

3. W dzisiejszą niedzielę - 12 października - przypadają obchody Dnia Papieskiego. Z tej okazji w naszej parafii o godz. 16.oo specjalny program poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Ten program połączony będzie ze Mszą św. i krótką modlitwą różańcową. Nie będzie dziś różańca o godz. 15.3o - serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym modlitewnym spotkaniu.

4. Po Mszach św. zbierane są dziś ofiary na fundusz papieski - jako wsparcie dla zdolnej młodzieży a pochodzącej z uboższych rodzin.

5. W poniedziałek 13 października Msza św. wieczorowa będzie o godz. 17.3o a następnie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła a po niej różaniec fatimski. Procesja będzie ostatnią w tym roku kalendarzowym.

6. We wtorek 14 października Dzień Edukacji Narodowej - wszystkim nauczycielom, wychowawcom, katechetom, pedagogom składamy najserdeczniejsze życzenia i dar modlitwy różańcowej, na którą serdecznie zapraszamy we wtorek o godz. 17.3o

7. W tym tygodniu w poniedziałek 13 października obchodzi imieniny Ks. Biskup Edward, a w sobotę 18 października Ks. Biskup Łukasz - modlitwą wiernych polecamy dostojnych solenizantów.

8. Dary Caritas wydawane będą jeszcze w tym tygodniu w poniedziałek 13 października o godz. 19.oo oraz we wtorek 14 października o godz. 18.15.

9. W sobotę 18 października b.r. w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Wykopaliskowej 45 odbędzie się "biała sobota" - na którą zaproszeni są mieszkańcy Piwonic.

10. Polecamy  prasę katolicką - Tygodnik Niedziela, w którym przeczytamy m. in. na temat orędzia fatimskiego czy artykuł Jak być dobrym nauczycielem? W Opiekunie polecamy refleksję Czy może być większe nieszczęście niż utrata własnego dziecka?  Strata dziecka to wielka rana, którą tylko Bóg może uleczyć. Jak radzą sobie rodzice z taką tragedią? Jak im pomóc?

11. Pan Bóg wezwał do wieczności śp. Jerzego Sztukowskiego l. 71 - wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

 

Komunikaty parafialne

5 października 2014

XXVII Niedziela zwykła

 

1. Trwa październik miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy do modlitwy na różańcu w intencjach naszych i całego świata - szczególnie w intencji Synodu Biskupów, którzy dziś w Rzymie rozpoczynają obrady nt. rodziny. Są powodu do niepokoju - dokument przygotowawczy obrad synodu stwierdza, że kondycja rodziny jest coraz gorsza.

 2. W liturgii w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek - św. Faustynę Kowalską, we wtorek Najśw. Maryję Pannę Różańcową, w czwartek - bł. Wincentego Kadłubka.

 3. Dziś pierwsza niedziela miesiąca października - na Mszy św. o godz. 11.15 poświęcenie Różańców dla dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Nabożeństwo Różańcowe dziś o 15.3o, a po Mszy św. o godz. 16.oo spotkanie Akcji Katolickiej przy naszej parafii - zapraszamy.

Z racji pierwszej niedzieli miesiąca dziś zbierane są ofiary na Dar Serca.

4. W przyszłą niedzielę 12 października przypadają obchody Dnia Papieskiego:

·       Chciejmy wraz z Ojcem św. Franciszkiem zgłębiać nauczanie papieskie - szczególnie związane z tematyką ma małżeństwa sakramentalnego, rodziny - do czego zachęca nas też synod biskupów.

·       Ofiary zbierane w przyszłą niedzielę po Mszach św. będą wsparciem dla powołanej przez Episkopat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która otacza opieką zdolną młodzież z uboższych rodzin.

·       z okazji Dnia Papieskiego w naszym kościele w przyszłą niedzielę specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II połączony z modlitwą Różańcową oraz Mszą św. Program przygotowują nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Piwonicach.

 5. Katecheza dla dzieci i ich rodziców w związku z pierwszą spowiedzią i Komunią św. będzie 12 października (niedziela) o godz. 10.3o w kościele - obecność obowiązkowa.

 6. Polecamy prasę katolicką - jest jeszcze Opiekun z ubiegłego tygodnia oraz nowy numer Przewodnika Katolickiego oraz Tygodnik Niedziela.

 7. Pan Bóg wezwał do wieczności: śp. +Stanisława Błasiaka (l. 65) oraz śp. +Kazimierza Macutkiewicza (l. 73) - wieczny odpoczynek racz im dać Panie…