Październik

Komunikaty parafialne na xxxi niedzielę zwykłą

uroczystość poświęcenia kościoła

30 październik 2011

 1. Dziś obchodzimy rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Nie jest znana dokładna data tego poświęcenia, dlatego umownie w ostatnią niedzielę października wszystkie kościoły, których data poświęcenie nie jest znana obchodzą razem tę uroczystość. Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się, składają ofiary na utrzymanie naszej świątyni.
 2. We wtorek 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Wspomnimy świętych i błogosławionych, którzy są wpisani do Martyrologium Kościoła, którzy są nam przedstawieni jako wzór do naśladowania w ziemskiej pielgrzymce. Nasze myśli kierujemy także w stronę tych wszystkich, którzy nie są z znani z imienia i nazwiska, ale tworzyli na ziemi Kościół święty i każdego dnia żyli Ewangelią Chrystusową. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości, to nasze główne powołanie, aby osiągnąć niebo. Msze św. 1 listopada będą o godzinach: 7.30 ---9.00 --- 10.15 w Piownicach --- oraz o 11.15. O godz. 14.oo rozpocznie się od bramy cmentarza procesja z modlitwami za zmarłych, a następnie Msza św. na cmentarzu za wszystkich zmarłych.
 3. W środę 2 listopada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych czyli Dzień Zaduszny. Msze św. w Dzień Zaduszny o godz. 7.3o oraz o 9.oo, a o godz. 17.oo w kościele na Zawodziu – zapraszamy do licznego udziału w tej modlitwie za zmarłych w kościele św. Wojciecha – w tym roku pragniemy oddać hołd zmarłym Królom Polski.
 4. Uroczystość Wszystkich świętych i Dzień Zaduszny to czas pamięci o zmarłych. Odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Najwłaściwszą formą pamięci jest jednak modlitwa, ofiara Mszy św., wyczytywanie imion i nazwisk w tzw. modlitwie wypominkowej, wyczytywanej na cmentarzu oraz w Dzień Zaduszny i przez wszystkie niedziele w ciągu roku. Modląc się za zmarłych dziękujemy za ich życie, za dobro, prosimy przebaczenie ich grzechów, błagamy o dar nieba. Pamiętajmy, że my też kiedyś będziemy potrzebować takiej modlitwy.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek do chorych pójdziemy od godzin rannych, w kościele spowiedź od godz. 16.oo, o godz. 17.oo Msza św. dla dzieci, o 17.3o Różaniec za zmarłych, a o 18.oo Msza św. wieczorowa.
 6. Różaniec w intencji zmarłych odmawiać będziemy w czwartek i piątek o godz. 17.3o
 7. W piątek (4 listopada) o godz. 19.oo katecheza dla Rodziców i chrzestnych
 8. W sobotę po Mszy św. o godz. 7.oo rano Nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej.
 9. W dalszym ciągu zapraszamy na Apel Jasnogórski w środy na godz. 21.oo – 2 listopada w Zaduszki również.
 10. Dziś po Mszach św. można się zapisywać i trzeba, aby mieć pamiątkę z uroczystości Nawiedzenia Maryi w kopii wizerunku Jasnogórskiego. Film zawiera pewnie dni i modlitwy z Misji św., całej uroczystości powitania, dobę czuwania i pożegnanie Maryi. Będzie to pamiątka na całe pokolenia. Będą również zdjęcia w przyszłą niedzielę. Te zdjęcia, które nabyliście przy straganach nie wiele mówią o Nawiedzeniu – tyle tylko, że są podpisane.
 11. Polecamy prasę katolicką. Jest nowy Opiekun, a w nim jest już relacja z naszej uroczystości Nawiedzenia. Jest Tygodnik Niedziela oraz dwumiesięcznik Miłujcie się. Jest również aktualny Notatnik Osiedlowy.
 12. Pan wezwał do wieczności śp. +Henryka Banasiewicza (l. 62) oraz śp. + Czesławę Gołębiewską (l. 7o) –
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….
 13. Podziękowania ks. Proboszcza

Komunikaty parafialne na XXIX niedzielę zwykłą

16 października 2011

 1. Przed nami ostatni tydzień przygotowania na spotkanie z Maryją w Wizerunku Nawiedzenia, przybędzie ponownie do naszej parafii po 36 latach, pragniemy godnie i uroczyście przyjąć Maryję.
 2. W poniedziałek 17 października o godz. 18.oo rozpoczniemy Rekolekcje, wcześniej o 17.3o Różaniec, a o godz. 19.oo próba dla tych wszystkich, którzy imiennie zostali wyznaczeni do powitania Maryi – obecność obowiązkowa. Apel Jasnogórski codziennie o godz. 21.oo.
 3. Program rekolekcji jest wywieszony w gablocie przed kościołem, w kruchcie kościoła, był wypisany w Notatniku Osiedlowym, jest również umieszczony na stronie internetowej parafii i na składance, którą zostawiliśmy w każdym domu w czasie kolędy.
 4. Pod chorem na stoliku jest wyłożony program uroczystości powitania i pożegnania Maryi oraz nocnego czuwania, dla mieszkańców poszczególnych ulic. Kto nie odnalazł składanki kolędowej niech zabierze program spod chóru.
 5. Bardzo prosimy o dekorowanie domów na czas rekolekcji i obecności Maryi w naszej świątyni. Szczególnie prosimy mieszkańców ulicy Zielonej, Kordeckiego, Częstochowskiej o pomoc w dekoracji w czwartek i w piątek – jest to trasa przejazdu samochodu-kaplicy.
 6. W dalszym ciągu można nabywać lampiony z którymi wyjdziemy na powitanie Maryi; są równieżobrazy Matki Boskiej Częstochowskiej.
 7. W ciągu tygodnia spotkania rekolekcyjne: o godz. 9.oo Msza św. z nauką dla wszystkich, o 16.3o dla dzieci, o 17.3o Różaniec, o 18.oo Msza św. z nauką dla wszystkich, o godz. 20.oo Msza św. z nauką dla młodzieży, Apel Jasnogórski o godz. 21.oo. Spowiedź św. będzie w czwartek i piątek w godz. od 8.3o do 10.oo i od 16.oo do 19.oo oraz od 21.oo do 22.oo
 8. Bóg zapłać za ofiary indywidualne od Rodzin na prowadzone prace.
 9. Pan Bóg wezwał do wieczności śp. Genowefę Olek (l. 77) – Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie
 10. Polecamy prasę katolicką jest nowy numer Opiekuna, tygodnik Niedziela oraz PrzewodnikKatolicki.
 11. Informacje dla kandydatów do bierzmowania oraz uczestników katechezy parafialnej.
 12. Program Misji św. w parafii św. Gotarda
 13. Spotkanie z Matką Bożą w Wizerunku Nawiedzenia Parafia św. Gotarda w Kaliszu 22-23 X 2011

Komunikaty
parafialne na XXVIII niedzielę zwykłą

9 października 2011

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzony jest XI Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II człowiek modlitwy. Spotkanie Kaliszan dziś na Apelu o godz. 21.oo przy pomniku Jana Pawła II.
 2. W związku z dniem papieskim zorganizowana jest zbiórka pieniężna po Mszach świętych na Papieski Fundusz Stypendialny. W roku ubiegłym ufundowano 66 stypendiów dla młodzieży z naszej Diecezji. Za każdą złożoną dziś ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać.
 3. W czwartek 13 października nabożeństwo Fatimskie. Msza św. o godz.17.3o, po Mszy świętej procesja z figurą Matki Bożej wokół kościoła (ostatnia w tym roku kalendarzowym), a następnie Różaniec – serdecznie zapraszamy do licznego udziału.
 4. W piątek 14 października Dzień Nauczyciela. Będziemy pamiętać w swoich modlitwach o nauczycielach i wychowawcach, okazując im naszą życzliwość i wdzięczność, szczególnie tym, którzy ukształtowali nasze życie.
 5. Od roku 2004 w dniu 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Pragniemy wspierać dobrym słowem, modlitwą te rodziny, które przeżyły tak ogromną tragedię.
 6. W ubiegłą niedzielę prosiliśmy, aby odszukać kolędowe składanki z programem rekolekcji przed Nawiedzeniem Maryi w wizerunku Nawiedzenia. Komu jeszcze nie udało się odszukać nich szuka do przyszłej niedzieli.
 7. Spotkanie w sprawie czuwania przed Matką Bożą dla przedstawicieli (1-2 osoby) Apostolatu Maryjnego, Rodziny Felicjańskiej, Akcji Katolickiej i Wspólnoty Modlitewnej Św. Ojca Pio będzie jutro (w poniedziałek) w salce parafialnej po wieczornej Mszy św.
 8. W dalszym ciągu (ale tylko dziś) można nabywać flagi, dekoracje do okien, lampiony na powitanie Maryi. Bardzo prosimy już od jutra dekorować okna domów, wywieszać flagi, czas już jest bliski do spotkania z Maryją. Zachęcamy do odwiedzania parafii w których Maryja już jest. Rekolekcje przygotowujące nas do spotkania z Maryją rozpoczniemy w poniedziałek 17 października o godz. 18.oo.
 9. Katecheza parafialna dla młodzieży klas II oraz III szkół ponadgimnazjalnych oraz spotkania dla bierzmowanych z obu grup w tym miesiącu w ramach rekolekcji św. Bierzmowanym przypominamy o konieczności odebrania indeksów i zbierania podpisów z uczestnictwa we Mszach św., spowiedzi comiesięcznej oraz nabożeństw różańcowych.
 10. Niektórzy pytają czy można już zamawia wypominki z okazji Dnia Zadusznego. Nie tylko można, ale i trzeba, bo nasi zmarli tak bardzo potrzebują naszej modlitwy wypotnikowej i Ofiary Mszy św. to jest najcenniejsze co możemy im ofiarować. Oni nie oczekują kwiatów na grobie, może to jest przyjemne, ale kwiaty i znicze stawiamy dla siebie, często aby się pokazać, dla swojej próżności.
 11. W poniedziałek 10 października będziemy przeżywać wspomnienie Błogosławionej Marii Angeli Truszkowskiej, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Siostry pracują w naszej parafii już ponad 80 lat. W naszym kościele są także relikwie Błogosławionej. W poniedziałek podczas Mszy św. o godz. 18.oo będziemy modlić sie o Jej kanonizację. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 12. Pan Bóg wezwał do wieczności śp. Krystynę Wanat (l. 81) oraz śp. Mariana Jabłońskiego (l. 85).

  

Komunikaty parafialne na XXVII niedzielę zwykłą

2 października 2011

 1. Dziś o godz. 10.3o spotkanie z Rodzicami dzieci klas II Szkoły Podstawowej i dla Dzieci poświęcenie różańcy, jako pamiątki związanej z I Komunią Świętą.
 2. Po Mszy św. o godz. 16.oo spotkanie Akcji Katolickiej.
 3. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 67 Tydzień Miłosierdzia pod hasłem Komunia z Bogiem źródłem Miłosierdzia. W dniach od 1 do 5 października odbywa się II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego. Centralnym miejscem kongresowych spotkań i modlitw jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kongres zakończy się 5 października w rocznicę śmierci św. S. Faustyny Apostołki Bożego Miłosierdzia i w Jej liturgiczne wspomnienie. Miejmy wyobraźnię Miłosierdzia i wielką ufność w Boże Miłosierdzie.
 4. We wtorek w liturgii wspominamy św. Franciszka zwanego Biedaczyną z Asyżu. Jan Paweł II ogłosił go patronem ekologów.
 5. Nabożeństwo Różańcowe w niedzielę o godz. 15.3o a w ciągu tygodnia o godz. 17.3o – zapraszamy do licznego udziału w modlitwie różańcowej; jest to szczególna okazja dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców by nauczyć się Tajemnic Różańcowych – posługiwać się będziemy ekranem. Został w tym celu zakupiony dodatkowy sprzęt.
 6. W dalszym ciągu zachęcamy do nabywania flak, dekoracji w okna, lampionów, by dobrze przygotować się do spotkania z Matką Bożą w kopii cudownego obrazu, która już od jutra rozpoczyna Nawiedzenie parafii kaliskich począwszy od Kościelne Wsi.
 7. W związku z Nawiedzeniem prosimy odszukać w domach te składanki, które zostawiliśmy w czasie kolędy, jest tam rozpisany Program Rekolekcji przed Nawiedzeniem i nocne godziny czuwania dla mieszkańców poszczególnych ulic.
 8. Dzisiejszy Notatnik Osiedlowy, który jest wyłożony pod chórem, zawiera również program Rekolekcji, które rozpoczniemy 17 października o godz. 18.oo.
 9. W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca do chorych w domach pójdziemy od godzin rannych. Spowiedź w kościele od godz. 16.oo, o godz. 17.oo Msza św. dla dzieci, o 17.3o Różaniec i o 18.oo Msza św. W piątek 7 października oddajemy również cześć Matce Bożej Różańcowej.
 10. W piątek 7 października o godz. 19.oo spotkanie dla Rodziców i chrzestnych – ci, którzy planują chrzest dziecka w październiku obowiązaniu są uczestniczyć w tym spotkaniu.
 11. Dzisiejszy Dar Serca z I niedzieli i Tygodnia Miłosierdzia przeznaczamy na dożywianie wydawane przez stołówkę Caritas przy ul. Stawiszyńskiej.
 12. Polecamy prasę katolicką: Opiekuna, Tygodnik Niedziela, Przewodnik Katolicki.