Marzec

 

Komunikaty parafialne

III niedziela Wielkiego Postu

27 marca 2011

1.      Trzecia niedziela Wielkiego Postu wprowadza nas w taje micie chrzcielne. Tak było od wieków, że nadchodzące dwa tygodnie były czasem bezpośredniego przygotowania się katechumenów do przyjęcia w czasie Świąt Paschalnych sakramentu chrztu św.  Ten okres jest ważny dla nas wszystkich, gdyż wprowadza na w klimat wydarzeń Wielkiego Tygodnia.  Dzisiejsze słowo koncentruje się wokół tajemnicy odrodzenia w wodzie życia. Na pustyni Lud wybrany cierpi pragnienie, na prośbę Mojżesza Pan daje swemu Ludowi wodę, ale dopiero woda, ożywczy Duch, którego daje Jezus gasi pragnienie. Zaczerpnijmy jak najwięcej od Jezusa, abyśmy tak jak Samarytanka uwierzyli i osiągnęli zbawienie.

2.      Spotkanie Apostolatu Maryjnego przy naszej parafii w będzie w poniedziałek 28 marca o godz. 15.3o. Zapraszamy.

3.      W tym tygodniu rekolekcje dla młodzieży z następujących szkół:

·         w poniedziałek i wtorek  o godz. 9.oo młodzież ze Szkoły przy ul. Budowlanych, a o godz. 10.3o młodzież Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych przy ul. Częstochowskiej.

·         w czwartek i piątek o godz. 11.3o młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Handlowej

·         w czwartek o 13.3o Szkoła Dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących przy ul. Kordeckiego.

4.       W tym tygodniu I piątek miesiąca do chorych w domach pójdziemy od godzin rannych. Spowiedź dla dzieci od godz. 16.oo, a o 17.oo Msza św.- następnie o 17.3o Droga Krzyżowa.

5.      Katecheza dla Rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka w pierwszy piątek miesiąca (1 kwietnia) o godz. 19.oo.

6.      W pierwszą sobotę miesiąca po Mszy św. o godz. 7.oo rano  nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej.

7.      W sobotę 2 kwietnia przypada 6 rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Dla uczczenia tej rocznicy godz. 18.oo w kościele Msza św. a po Mszy św. młodzież i  grono pedagogiczne ze Szkoły Nr 15 przedstawi program słowno-muzyczny – serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

·         Spotkanie mieszkańców Kalisza przy pomniku Sługi Bożego Jana Pawła II o godz. 21.oo

8.      Na stoliku pod chórem wyłożono nowy numer Notatnika Osiedlowego.

9.      W ostatnim tygodniu Pan Bóg wezwał do wieczności: śp. + Leona Stodziesz (l. 91) oraz śp.+ Zenona Maćczaka (l. 57). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

10.  W dzisiejszą niedzielę w naszej parafii uczymy się tajemnic Różańca świętego:

Tajemnice radosne

1.Zwiastowanie N.M.P
2.Nawiedzenie Św. Elżbiety
3.Narodzenie P. Jezusa
4.Ofiarowanie P. Jezusa
5.Znalezienie P. Jezusa

Tajemnice bolesne

1.Konanie P. Jezusa
2.Okrutne biczowanie Pana Jezusa
3.Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
4.Pan Jezus dźwiga ciężki krzyż
5.Ukrzyżowanie Pana Jezusa

Tajemnice światła

1.Chrzest Chrystusa w Jordanie
2.Objawienie Chrystusa na weselu w Kanie
3.Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
4.Przemienienie na górze Tabor
5.Ustanowienie Eucharystii

Tajemnice chwalebne

1.Zmartwychwstanie Pana Jezusa
2.Wniebowstąpienie Pana Jezusa
3.Zesłanie Ducha Świętego
4.Wniebowzięcie Najśw. Maryi Panny
5.Ukoronowanie Najśw. Maryi Panny

 

 

Komunikaty parafialne 

II Niedziela Wielkiego Postu 

20 marca 2011 r. 

1.      W piątek 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu pochylamy się nad godnością ludzkiego życia. Jest to również Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ci, którzy pragną kontynuować tę ofiarną modlitwę za dziecko, którego życie jest zagrożone, zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.oo. A może są jeszcze inne osoby, które chciałyby tę formę modlitwy zapoczątkować – serdecznie zapraszamy. 

2.      25 marca do kolejna rocznica powstania diecezji kaliskiej. Główne nabożeństwo pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza w Katedrze Kaliskiej o godz. 17.oo.  

3.      Rekolekcje Wielkopostne w  naszej parafii odbywać się będą od 7 do 10 kwietnia 2011 r. Poprowadzi je o. Marek z zakonu Ojców Dominikanów.  

4.      Druga niedziela Wielkiego Postu (20 marca) to kolejny Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, którego widocznym efektem jest zbiórka pieniężna ze wszystkich parafii. W czasie ubiegłorocznej zbiórki zebrano prawie 1 milion 712 tysięcy zł. Ofiary są przeznaczone na realizację 167 dzieł służących działalności misyjnej. Aktualnie w gronie 2113 polski misjonarzy jest 1144 zakonników, 672 siostry zakonne, 282 księży diecezjalnych oraz 42 osoby świeckie. Za każdą ofiarę składamy Bóg zapłąć.  

5.      W dalszym ciągu zachęcamy do nabywania książki o naszej świątyni wydaną z okazji 1oo lecia jej istnienia.  

6.      Polecamy również nową prasę katolicką: Opiekuna, Tygodnik Niedziela, Przewodnik Katolicki.  

7.      Pan Bóg wezwał do wieczności: +Zenona Kusia (l. 78) oraz +Romana Knopa (l. 77). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…  

 

Komunikaty parafialne

I niedziela Wielkiego Postu

13 marca 2011 r.

W nauczaniu wielu zachodnich teologów (trend ten dociera już do Polski) pojęcia piekło, pokusa, grzech , szatan już dawno zniknęły z refleksji naukowej. Nie dziwi więc sformułowanie Ojca św. z tegorocznego orędzia wielkopostnego, że Liturgia Słowa pierwszej niedzieli Wielkiego Postu  jest stanowczym wezwaniem do powrotu do prawdy zawartej w Piśmie św. Czuwajcie! Przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu – pisze św. Piotr Apostoł. Chrystus, który zwycięsko wyszedł z próby kuszenia staje się dla nas nie tylko znakiem nadziei – w Nim jest moc, dzięki której jesteśmy w stanie pokonać wszelkie pokusy. Dla nas ważny jest Chrystus, modlitwa, post, konsekwentne trwanie przy Bogu. To najlepszy sposób obrony przez złym duchem.

1.      Gorzkie żale dziś o godz. 15.3o  natomiast Różaniec fatimski z racji 13 dnia miesiąca po Mszy św. o godz. 16.oo – serdecznie zapraszamy.

2.      Tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami miasta Kalisza rozpocznie się dziś o godz. 14.oo przy kościele OO. Jezuitów. Delegacja naszej parafii przejmie krzyż przy stacji X. Zachęcamy do udziału w tej Drodze Krzyżowej.

3.      We wszystkie piątki Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszym kościele o godz. 9.oo i 17.3o.

4.      Jest jeż ustalony nowy termin wyjazdu do Lwowa, Odessy, Jałty, Bachczysaraju , Sewastopola i Tarnopola na dni od 26 czerwca do 8 lipca 2011 r.  Szczegółowy program jest wywieszony w gablocie. Wszystkie dotychczasowe zgłoszenia są aktualne, ale jest jeszcze wiele wolnych miejsc. Termin zgłoszeń do 30 marca. Spotkanie organizacyjne z dyrektorem Biura podróży będzie 5 kwietna o godz. 19.3o.

5.      Od poniedziałku we wszystkie dni powszednie Wielkiego Postu od godz. 17.oo do 18.oo będzie pełniony dyżur w konfesjonale i tak: ks. Proboszcz w czwartki i piątki, ks. Piotr we wtorki i soboty, ks. Michał w poniedziałki i środy.

6.      Spotkania Rodziny Felicjańskiej – w Piwonicach w środę 16 marca o godz. 16.oo w Kaplicy, spotkanie w Kaliszu w czwartek 17 marca o godz. 16.oo w domu Sióstr.

7.      Katecheza parafialna dla klas I ponadgimnazjalnych będzie w środę 16 marca o godz. 18.oo w kościele, natomiast dla klas II ponadgimnazjalnych będzie w niedzielę 20 marca po Mszy św. o godz. 16.oo w salkach parafialnych.

8.      Spotkania kandydatów do bierzmowania – klasy II gimnazjum we wtorek 15 marca o godz. 18.oo w kościele, natomiast dla klas III gimnazjum w piątek o godz. 18.oo również w kościele.

9.      Spotkania dzieci II szkoły podstawowej przygotowujących się do I spowiedzi i I Komunii św. i dla ich Rodziców  w niedzielę 20 marca o godz. 16.oo – jest to Msza św. inicjacyjna dla dzieci w przygotowaniu darów ofiarnych we Mszy św.

10.  Na stoliku wyłożone są materiały na temat naprotechonologi – czyli o leczeniu niepłodności.

11.  Pan wezwał do wieczności śp. Jana Krysiaka (l.85).

 

 

 

Komunikaty parafialne 

IX niedziela zwykła 

6 marca 2011 r. 

  

1.       Dziś po Mszy św. o godz. 9.oo spotkanie z Rodzicami dzieci klas III szkoły podstawowej w sprawie Komunii św. rocznicowej.  

2.       Również dziś o godz. 17.oo spotkanie z Pielgrzymami pielgrzymki do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II i wpłata pierwszej raty – 5oo zł. Spotkania Akcji Katolickiej nie będzie. 

3.       Kobieta nie mniej niż mężczyzna jest potrzebna do postępu społeczeństwa, zwłaszcza we wszystkich tych dziedzinach, które wymagają taktu, delikatności i matczynej intuicji. Niech dzień 8 marca będzie okazją do zatrzymania się nad istotą powołania kobiety, której patronką nie jest grzeszna Ewa, lecz Maryja umiejąca odpowiedzieć na Boże wezwanie.  

4.       W najbliższą środę, zwaną Środą Popielcową rozpoczniemy okres Wielkiego Postu, czasu, który ma nas przygotować na Zmartwychwstanie Pańskie, a w tym roku szczególnie na uroczystość beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II i spotkanie z Maryją w kopii cudownego obrazu Jasnogórskiego.  W poszczególne niedziele Wielkiego Postu będziemy modlić się w różnych intencjach, dziś o dobre przygotowanie do Nawiedzenia Maryi. 

5.       Aby dać możliwość do korzystania z sakramentu pokuty nie potrzeba wystawać w kolejce u św. Józefa. Rozpoczynając od I niedzieli Wielkiego Postu, we wszystkie dni tygodnia w godz. do 17,oo do 18.oo będzie dyżurować w naszym kościele kapłan. Który z nas w który dzień będzie wywieszone w gablocie od przyszłej niedzieli.  

6.       W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem w naszej parafii o godz. 7.3o  --- 9.oo --- 10.15 w Piwonicach --- o 16.3o  i o 18.oo.  W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tzn. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz jeden posiłek do syta i dwa mniejsze.  

7.       Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 9.oo  oraz  o  17.3o . Gorzkie Żale śpiewać będziemy w niedziele o godz. 15.3o. 

8.       Prace konserwatorskie przy ołtarzu św. Teresy rozpoczniemy w tym tygodniu, opóźnienie spowodowane jest chorobą szefa firmy, która te prace będzie wykonywać.  

9.       Polecamy prasę katolicką. Jest nowy numer Opiekuna. Tak jak zawsze jest Tygodnik Niedziela oraz Przewodnik Katolicki.  

10.   Dziękujemy za ofiary składane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na Dar Serca. Przez dzisiejsze ofiary przygotujemy się już do pomocy świątecznej. 

11.   W tym tygodniu Pan Bóg wezwał do wieczności:  +Elżbietę Grzesiak (l. 60) oraz +Stefanię Lisiecką (l 84).