Maj

Przeżywamy miesiąc maj. Z jednej strony to czas wiosny w przyrodzie. Z drugiej strony w liturgii rozbrzmiewa wciąż radosne Alleluja. Piękne święta majowe: 3 maja – Królowej Polski; 8 maja – św. Stanisława biskupa i męczennika oraz jednego z głównych patronów Polski. Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa i Zesłanie Ducha Świętego. W parafii św. Gotarda 5 maja wspomnienie patrona i Komunia św. rocznicowa dzieci udokumentowana zdjęciami.

Miesiąc Maj to również niedziele Pierwszej Komunii świętej, to wyjątkowa okazja aby zakochać się w Jezusie.

Przed nami dwie niedziele 23 i 30 maja – o godz. 10.30 Pierwsza Komunia święta dzieci. Przyjmie po raz pierwszy Jezusa w Eucharystii 66 dzieci. Bardzo ważne, aby nie było przerostu okoliczności typu przyjęcia, prezenty (rowery, komputery) nad najważniejszą treścią dnia Pierwszej Komunii Świętej. Niepokoi od kilku lat prośba rodziców, aby nie było popołudniowego nabożeństwa z dziećmi w kościele, powiadają „nadrobimy w Białym Tygodniu”.

Szczególna troska nas duszpasterzy dotyczy serc dzieci przyjmujących Pierwszą Komunię świętą i pytanie: Jak często będzie gościł w nich Pan Jezus. Jest to pytanie o to, jak Rodzice wykorzystają ten czas, aby pomóc swoim dzieciom rozkochać się w Chrystusie.

W maju Dzień Matki. Co pewien czas media informują nas matce, która porzuciła swoje dziecko, o dzieciach poszukiwanych, zaginionych, zabitych. Te wydarzenia są wstrząsające i zatrważające. Media tak mało, albo wcale nie wspominają o milionach dobrych, kochających i odpowiedzialnych matek – dla tych wszystkich matek cześć, szacunek i ucałowanie dłoni.

W sobotę 29 maja br. podąży kolejny już raz ulicami naszego Miasta uroczysta procesja od Wojciecha do Józefa. Procesja wyruszy o godz. 20.00 od kościoła św. Wojciecha na Zawodziu i zakończy się na placu św. Józefa. Ta procesja jest publicznym hołdem złożonym Patronowi Miasta Kalisza – św. Józefowi.

Serdeczna prośba do mieszkańców ulic: B. Pobożnego, B. Chrobrego, Częstochowskiej o udekorowanie domów i okien na trasie przejścia procesji.

Dzieci od Komunii Rocznicowej i od I Komunii św. z 23 maja, młodzież kandydaci do bierzmowania z klasy II gimnazjum, młodzież, która przyjęła bierzmowanie w marcu b.r. proszeni są na godzinę 20.00 na schody przed kościołem św. Gotarda, aby pozdrowić wszystkich uczestników procesji.

1 maja  - wspomnienie św. Józefa, będącego szczególnym wzorem dla robotników i rzemieślników. Tego dnia przedmiotem modlitwy warto uczynić ludzi dotkniętych bezrobociem, które często przynosi ogromną szkodę, niszcząc zdrowie i stabilność życia nie tylko jednostek, ale i całych rodzin.

Maj jest odpowiednim czasem do głębszego wprowadzenia w bogactwo Maryjnej tradycji modlitewnej Kościoła. Warto odkryć na nowo znane modlitwy, którymi większość wiernych już się nie modli: Anioł Pański, a w okresie wielkanocnym Regina caeli – Królowo nieba wesel się, Alleluja. Nabożeństwa majowe z Litanią do Matki Bożej odprawiane w Kościele, a w wielu rejonach Polski przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych.

W naszej parafii nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz. 17.3o, natomiast w niedziel i święta po Mszy św. o godz. 16.oo.

Bardzo prosimy parafian o przystrojenie Krzyży i kapliczek w miesiącu maju, to piękne znaki, symbole naszej wiary religijnej.

W poniedziałek 3 maja uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski. Oddajemy cześć Tej, która od tylu wieków ochrania naszą Ojczyznę płaszczem macierzyńskiej opieki. W ciągu wieków szła z nami po naszych drogach i bezdrożach. Dziś także uczy nas wiary i miłości. Msze św. w naszej parafii w św. Matki Bożej 3 maja będą o godz.:  7.3o   -  9.oo  -  10.15 w Piwonicach – następnie o 11.15 – 12.3o  oraz o 16.oo.

3 maja na godz. 16.oo zapraszamy tegorocznych maturzystów.

W maju wspominamy św. Floriana męczennika, patrona hutników i strażaków. W naszej parafii Msza św. za wszystkich zmarłych strażaków z  udziałem jednostek Straży z Lisa i Piwonic – 2 maja o godz. 9.oo – liturgia ubogacona będzie obecnością orkiestry.

5 maja liturgiczne wspomnienie św. Gotarda – patrona kościoła i naszej parafii.

Św. Gotard jest mało znanym świętym, był narodowości niemieckiej, żył na przełomie XI i XII wieku. Nasz kościół jest jedynym w Polsce pod tym wezwaniem. Największy kult św. Gotarda był w wieku XIII.  W dniu patrona parafii (5 V) o godz. 18.oo dzieci przystąpią do Komunii św. rocznicowej o godz. 18.oo.

8 maja  czcimy w liturgii św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski. Wszystkim solenizantom i solenizantkom składamy serdeczne życzenia, szczególnie mamy w pamięci pasterza diecezji Ks. Bpa Stanisława Napierałę.

Do sakramentu Bierzmowania przygotowują się klasy II gimnazjum – wszyscy zainteresowania zgłaszają się do ks. Michała. Spotkanie będzie  12 maja o godz. 18.oo w kościele.

Katecheza przygotowująca do sakramentu chrztu dziecka dl a Rodziców dziecka i chrzestnych zawsze w pierwszy piątek miesiąca o godz. 19.oo.