Luty

Przez bramę Środy Popielcowej wkroczyliśmy w Wielki Post. Kościół przypomina nam, że jest to czas sprzyjający uczeniu się, jak wytrwać wraz z Maryją i Janem przy Jezusie, który na krzyżu składa ofiarę ze swego życia za zbawienie świata.

Krzyż - znak ważny dla wszystkich.

"Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem - Polska jest Polską, a Polak Polakiem" - Adam Mickiewicz.

Krzyż w domu, w szkole, w miejscu pracy, w urzędzie, w parlamencie przypomina nam, że w tym znaku przez wieki budowaliśmy kulturę życia, że tu bierze początek cywilizacja życia. Pamiętajmy, że krzyż jest tym znakiem, który najbardziej przylega do człowieka. Dlatego wszędzie winno być miejsce dla krzyża.

Skrót INRI pojawił się w IV w. w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe litery oznaczają łacińskie zdanie: IESUS NASARENUS REX IUDEORUM czyli Jezus Nazareński Król Żydowski.

Spotkania:

• Przygotowujące do sakramentu Bierzmowania dla klas III gimnazjum wg grup będą: 22 lutego (poniedziałek), 23 lutego (wtorek); 25 lutego (czwartek) oraz 1 marca (poniedziałek), 2 marca (wtorek) i 3 (środa).

• Spotkanie dla klas II gimnazjum będzie 24 lutego (środa) o godz. 18.3o w kościele. W czwartek 11 lutego we wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Lourdes, kiedy to z ustanowienia Jana Pawła II obchodzony jest Światowy Dzień Chorego w kościele św. Gotarda o godz. 14.oo odbyła się specjalna Msza św. z udziałem osób starszych, chorych. Po Mszy św. wszystkim uczestnikom udzielono błogosławieństwa na sposób lourdzki tzn. każda osoba indywidualnie została pobłogosławiona Najśw. Sakramentem w monstrancji.

W salkach parafialny odbyło się spotkanie dla wszystkich uczestników, przy cieście, owocach, kawie i herbacie połączone z serdeczną dyskusją i wspólnym śpiewem. To spotkanie w salkach parafialnych i gościnę przygotowali członkowie Akcji Katolickiej przy naszej parafii.

Odwiedziny chorych w domach związane z Dniem Chorego odbędą się bliżej świąt Wielkanocnych przy lepszej pogodzie.

W Środę Popielcową - 17 lutego - Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.3o - 9.oo - 10.15 w Piwonicach - 16.3o i 18.oo. W tym dniu obowiązuje post ścisły tzn. jedne posiłek do syta, dwa mniejsze i powstrzymanie się od pokarmów mięsnych.

W piątki Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej będą o godz. 9.oo i 17.3o.

W niedziele Wielkiego Postu nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 15.3o

We wtorki o godz. 19.oo odbędzie się przygotowanie narzeczonych do Sakramentu Małżeństwa.

Została zakończona wizyta duszpasterska tzw. kolęda – odwiedziliśmy 1893 Rodziny, około 300 mieszkań było zamkniętych albo domownicy byli nieobecni, niektórzy od lat odmawiają kolędy. Dziękujemy za serdeczne przyjmowanie nas, dziękujemy za wspólną modlitwę, rozmowy pełne troski o różne sprawy związane z życiem religijnym i funkcjonowaniem parafii, dziękujemy za składane ofiary. Bóg zapłać.