Październik

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 PAŹDZIERNIKA 2013 R.

Rocznica Konsekracji Kościoła

 

1.Te świątynie i kościoły, których nie jest znana dokładna data konsekracji, mają wspólną uroczystość – jest to ostatnia niedziela października. Dziękujemy budowniczym tej świątyni i wszystkim ofiarodawcom na przestrzeni wieków i dni, którzy troszczą się o wystrój i utrzymanie tej świątyni. Polecamy Miłosiernemu Bogu wszystkich, którzy się tu modlili, a już odeszli do Domu

2.Spotkanie Apostolatu Maryjnego odbędzie się jutro (poniedziałek) o godz. 16.00, natomiast grupy Ojca Pio w najbliższą środę o godz. 16.30. Wymiana tajemnic dla Róż Różańcowych będzie we wtorek 5 listopada.

 3.Trwa jeszcze październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Niech ta modlitwa zjednoczy nas w upraszaniu nawrócenia dla świata i dla naszych

4.Ze względu na to, że w pierwszy piątek miesiąca przypada Uroczystość Wszystkich Świętych spowiedź pierwszopiątkowa dla dzieci odbędzie się w czwartek 31 października o godz. 16.oo i Msza św. o godz. 17.oo

Do chorych w domach pójdziemy nie w piątek ale w sobotę w Dzień Zaduszny od godz. 9.3o.

 5.W Uroczystość Wszystkich Świętych Msze św. w kościele o 7.3o, 9.oo o godz. 10.oo w Piwonicach, oraz o 11.15. Natomiast o godz. 14.oo rozpocznie się procesja z modlitwami za zmarłych na cmentarzu parafialnym przy ul. Częstochowskiej a następnie Msza św. za wszystkich wiernych zmarłych.

 6.W sobotę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. w kościele o godz. 7.3o oraz o 9.oo i o 18.oo. W tym dniu także pierwsza sobota miesiąca.

Przyjmujemy na modlitwy wypominkowe za zmarłych czytane w kościele w ciągu całego roku jak i na cmentarzu.

Będąc na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych jaki i w inne dni zachowajmy należytą powagę, skupienie właściwe dla tego miejsca.

 7. W ciągu oktawy wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych nawiedzając cmentarz i będąc w stanie łaski uświęcającej możemy zyskać odpust zupełny, który ofiarujemy za dusze w czyśćcu cierpiące

 8.Polecam prasę katolicką: jest nowy numer Opiekuna, Przewodnik Katolicki oraz Niedziela a także kolejne wydanie czasopisma Miłujcie się. Zac hęcamy do nabywania i czytania.

 9.Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do Pana: śp. Maria Krazińska (l. 85), śp. Józefa Ćwiklińska (l. 88), śp. Edward Garncarek (l. 83), śp. Stanisław Piekielny (l. 84) - wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Komunikaty parafialne

XXIX Niedziela Zwykła --- Niedziela Misyjna --- 20 października 2013

1. Niedziela 20 X 2013 obchodzona jest w Kościele powszechnym jako niedziela misyjna. Papież Franciszek w swoim przesłaniu z tej okazji podkreśla, że wszyscy jesteśmy posłani na drogi świata, aby kroczyć z naszymi braćmi i siostrami wyznając i świadcząc o naszej wierze w Chrystusa i będą głosicielami Jego Ewangelii. Sprawą naglącą jest głoszenie i świadectwo o niej. Hasłem Tygodnia Misyjnego są słowa: Miłosierdzie Boże dla całego świata.

2. Po Mszy św. o godz. 16.oo (20 X 2013) katecheza parafialna dla III klas ponadgimnazjalnych.

3. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania (z klas III gimnazjum) będzie w czwartek 24 października po Mszy św. wieczorne w kościele. Obecność obowiązkowa. Młodzież ochrzczoną poza parafią św. Gotarda prosimy o dostarczenie metryki/świadectwa chrztu.

4. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych. Porządkujemy groby na cmentarzach, ale pamiętajmy również o modlitwie za zmarłych - to wyraz wspólnoty Kościoła, zamawiamy intencje mszalne za zmarłych i modlitwy wypominkowe czytane przez cały rok i na cmentarzu.

5. W dniach od 25 do 27 października odbędzie się Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej. Początek w piątek 25 X o godz. 18.oo w katedrze kaliskiej - następnie Msza św. i wykład ks. bpa Grzegorza Rysia na temat Za kogo ludzie uważają Jezusa? Istota nowej ewangelizacji. Szczegółowy program na sobotę i niedzielę umieszczony jest w Opiekunie, który można dzisiaj nabyć i w gablocie w kruchcie kościoła.

6. Organizujemy ewangelizacyjny kurs Filip dla młodzieży - kurs odbędzie się w dniach od 8 do 10 listopada w Dobrzycy. Chętni mogą zgłaszać się do księży wikariuszy.

7. Polecamy i zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej: Niedzieli, Przewodnika katolickiego oraz Opiekuna.

Komunikaty parafialne

13 października 2013 - Dzień Papieski

 

1. Dziś 13 dzień miesiąca - nabożeństwo fatimskie. Po Mszy św. o godz. 16.oo procesja z figurą Matki Bożej (ostatnia w tym roku) a następnie wystawienie Najśw. Sakramentu i Różaniec fatimski w łączności z papieżem Franciszkiem, który poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

2. Dziś po Różańcu katecheza dla klas II ponadgimnazjalnych, natomiast dla klas III w przyszłą niedzielę również po Mszy św. o godz. 16.oo

3. Kurs przedmałżeński dla narzeczonych w poniedziałek o 19.oo

4. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy również Dzień Papieski - jak pamiętamy z Listu z ubiegłej niedzieli hasło dnia Jan Paweł II człowiek dialogu. Spotkanie przy pomniku Jana Pawła II o godz. 21.oo. Ofiary zbierane po Mszach św. są wsparciem dla powołanej przez Episkopat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która otacza opieką wielu stypendystów - młodzież z uboższych rodzin. Za każdą ofiarę serdeczne Bóg zapłać.

5. Jutro Dzień Edukacji Narodowej. Polecamy Najlepszemu Bogu naszych nauczycieli, wychowawców, katechetów i pedagogów. Zapraszamy na różaniec o godz. 17.3o

6. W piątek 18 października wspomnienie św. Łukasza - święto patronalne Pracowników Służby Zdrowia. Zapraszamy lekarzy, pielęgniarki oraz innych pracowników Służby Zdrowia na wspólny różaniec na godz. 17.3o.

6. Wspólnotowy wymiar Kościoła to nie tylko my pielgrzymujący w doczesności do domu Ojca, ale również ci, którzy nasz wyprzedzili w pielgrzymce do wieczności. Wyrazem naszej wspólnoty z nimi jest modlitwa za zmarłych, ofiarowane Msze św. za ich zbawienie oraz modlitwy wypominkowe. Jeśli nie pamiętamy o modlitwie za zmarłych, jeżeli nie ofiarujemy za nich ofiary Mszy św. może to oznaczać, że nie rozumiemy istoty Kościoła. Byłby to również widomy znak braku miłości i wdzięczności względem tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Pamiętajmy również o porządkowaniu grobów i nie zaśmiecaniu innych .

8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Jest nowy numer Opiekuna, Niedzieli i Przewodnika Katolickiego.

9. Dziś o godz. 10.3o spotkanie z Rodzicami dzieci klas II w sprawie przygotowania do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii św.

10. Pan Bóg wezwał do wieczności śp. Jana Kasperkiewicza (l. 54) - wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…


Komunikaty parafialne

 na XXVII niedzielę zwykłą C

6 października 2013

 

1. Dzisiejsza niedziela tak jak ogłaszaliśmy tydzień temu jest dniem modlitwy w intencji pokoju i zbiórki ofiar na rzecz Syrii. Za każdy gest daru modlitwy i ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 2. Dziś po Mszy św. o godz. 16.oo spotkania Akcji Katolickiej przy naszej parafii, natomiast w przyszłą niedzielę katecheza parafialna dla uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych również po Mszy św. o godz. 16.oo i nabożeństwie fatimskim (a więc ok. 17.15).

3. Rozpoczynając Tydzień Miłosierdzia w szczególny sposób prosimy o dar wiary, bo z niej wypływa wszelkie dobro i pokorna służba dla bliźnich będących w potrzebie. Świadomi swych grzechów pokornie stawajmy każdego dnia przed Panem, prośmy Go o przebaczenie abyśmy mogli innym okazywać miłosierdzie.

4. Trwa październik - zapraszamy do liczniejszego udziału w nabożeństwach różańcowych. Dziś różaniec o godz. 15.3o natomiast w dni powszednie o godz. 17.3o. Niech modlitwa różańcowa zjednoczy nas wszystkich w upraszaniu nawrócenia dla świata i dla naszych rodzin, niech łączy nas w pomnażaniu dobra.

5. Zauważyliśmy że niewiele dzieci uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Rodzicie zwalniają się z uczestnictwa we Mszy św. tłumacząc, że nie będzie w roku 2014 pierwszej spowiedzi i Komunii św. - ale będzie w 2015 r. i przygotowanie już trwa. Zapraszamy rodziców i dzieci klas II w przyszłą niedzielę 13 października na godz. 10.3o w sprawie przygotowania do Pierwszej Komunii św.

6. Tak jak zapowiadaliśmy pojawiły się tabliczki z numerami na cmentarzu parafialnym z oznaczeniem poszczególnych kwater. Okazuje się, że wiele grobów nie ma żadnych tablic (tzn. groby niczyje). Takie groby przeznaczone będą do nowego pochowania - np. w kwaterze 9 na 323 groby 72 są bez zgłoszenia ankiety, czyli nie mają opiekuna - w większości są to groby z dawnych lat. Pojawią się na tych grobach tabliczki: grób do likwidacji.

7. Wspomnienie bł. Marii Angeli Truszkowskiej urodzone w Kaliszu (1825 r. )założycielki zgromadzenia Sióstr Felicjanek przypada w czwartek 10 października. W tym dniu będziemy dziękować Bogu za jej życie i powołanie podczas Mszy św. o godz. 18.oo - zapraszamy szczególnie Rodzinę Felicjańską.

8. 13 października (niedziela) Dzień Papieski w naszej Ojczyźnie. W tym dniu w Watykanie papież Franciszek powierzy świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z życzeniem Ojca Św. w dniach 12 i 13 października figura Matki Bożej Różańcowej z Fatimy będzie przebywała w Rzymie i trwać będzie modlitwa - Miedzynarodowe Czuwanie Maryjne. Do wspólnej modlitwy Ojciec św. zaprosił 1o sanktuariów świata w tym również sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie. Początek modlitwy 12 października (sobota) o godz. 19.oo

8. Polecamy prasę katolicką. W Tygodniku Niedziela i w Przewodniku Katolickim zamieszczony jest wywiad z Ojcem Św. Franciszkiem. Papież mówi w nim o Kościele, o ludziach w kościele, o wierze, świętości i dialogu. Polecamy. Przeczytamy również o niebezpieczeństwach z nachalną propagandą homoseksualną w naszym kraju.

9. Pan Bóg wezwał do wieczności - śp. Janusza Ryżyńskigo (l. 73) oraz śp. Irenę Delebis (l. 79) - wieczny odpoczynek racz im dać Panie…