Kwiecień

 

Komunikaty parafialne

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 2014

 

1. Bardzo serdecznie dziękujemy: chórowi, orkiestrze, wszystkim wspólnotom modlitewnym, asyście, dziewczynkom sypiącym kwiatki, służbie liturgicznej ołtarza, lektorom.  Dziękujemy Straży Lisa i Piwonic za wartę przy Grobie Pańskim i udział w Rezurekcji. Dziękujemy siostrze Elizie za przygotowanie oprawy liturgicznej w Wielki Czwartek. Dziękujemy siostrze Chrystelii za przygotowanie świątyni na święta Paschalne. Dziękujemy panu Organiście. Słowa wdzięczności i podziękowania za kwiaty ofiarowane do Ciemnicy, do Grobu Pańskiego i głównego Ołtarza. Dziękujemy panu Wojciechowi Stefaniakowi za projekt Grobu Pańskiego i wykonanie. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu i przeżyciu Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy.

 

2. Jutro drugi dzień Świąt - poniedziałek Wielkanocny . Porządek Mszy św. tak jak w każdą niedzielę - jedynie Msza św. o 12.3o będzie w kościele św. Wojciecha na Zawodziu (w kościele parafialnym Mszy św. o 12.3o nie będzie).  Zapraszamy na Zawodzie będzie podwójna uroczystość - i Emaus i odpust ku czci św. Wojciecha. Zbieramy się wcześniej już o 12.oo przy nowo pobudowanej przystani na Prośnie na Zawodziu - tam będzie poświęcenie nowych kajaków a następnie przejdziemy do ołtarza na Msze św. Po Mszy św. tradycyjnie poświęcenie pojazdów.

3 We wtorek 22 kwietnia zapraszamy na  Mszę św. wieczorną o 18.oo w int. uczniów klas III gimnazjum - będziemy modlić się o błogosławieństwo i światło Ducha Świętego na czas egzaminów gimnazjalnych.

3. W niedzielę 27 kwietnia w Rzymie uroczystości kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII - początek uroczystości o godz. 10.oo. Transmisja w telewizji - zachęcamy do uczestnictwa w tej uroczystości a taką możliwość dają nam środki masowego przekazu. Msze św. w naszej parafii w tym dniu (niedziela 27 kwietnia): 7.3o i 9.oo oraz o 16.oo i 17.3o (w Piwnicach).  Nie będzie Mszy św. o godz. 11.15  i 12.3o. Mszy św. o 16.oo pragniemy nadać bardziej uroczystą formę - dziękczynną za kanonizację.  W niedzielę kanonizacyjną będzie można zabrać do domów symboliczny płomień iskierki kanonizacyjnej - zabierzmy ze sobą do kościoła lampiony.

4. W sobotą 26 kwietnia a więc w wigilię kanonizacji Jana Pawła II  Msza św. wieczorna o godz. 18.oo jest już z formularza niedzielnego i uczestnicząc w niej zadośćuczynimy obowiązkowi niedzielnemu. Po Mszy św. wieczornej odbędzie się specjalny koncert w naszym kościele poświęcony Janowi Pawłowi II. Serdecznie zapraszamy  do uczestnictwa  w tym koncercie. Będą trzy chóry - ponad 6o osób.

5. Podajemy już dziś do wiadomości, że 1 maja o godz. 9.oo będzie poświęcenie nowego sztandaru ofiarowanego do naszej świątyni z wizerunkami  Matki Boże Nieustającej Pomocy oraz świętego Józefa.

 

Komunikaty parafialne

Niedziela Palmowa 13 IV 2014

Wielki Tydzień

 

1. Rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień, w którym będziemy towarzyszyć Jezusowi w ostatnich dniach Jego ziemskiego życia. W liturgii będziemy urzeczywistniać tamte wydarzenia.

 Dziś w niedzielę palmową

- poświęcenie palm na każdej Mszy św.,

- uroczysta procesja z palmami rozpocznie się w kościele św. Wojciecha na Zawodziu o godz. 11.oo

- różaniec Fatimski dziś o godz. 15.3o, natomiast Gorzkie żale śpiewać będziemy podczas Mszy św. o godz. 16.oo

 2. Wielki Czwartek -  pamiątka ustanowienia Najśw. Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Podczas Liturgii będzie miał miejsce obrzęd obmywania nóg. Początek liturgii o godz. 18.oo.

 3. Wielki Piątek - w tym dniu nie ma Mszy św. Nabożeństwo rozpoczynamy Drogą Krzyżową o godz. 17.oo. Po Drodze Krzyżowej liturgia Wielkiego Piątku z uroczystą adoracją krzyża. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i nie może być w tym dniu dyspensy.

 4. Wielka Sobota. Liturgia rozpocznie się o godz. 19.oo od obrzędu poświęcenia ognia przed świątynią. W sobotę na liturgię prosimy przynieść świece. 

 5. W Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów 

- w kościele od godz. 9.oo do 16.oo co pół godziny

- na Lisie o godz. 10.3o

- w kaplicy w Piwonicach o 10.oo oraz o 11.oo

- na Stawkach (ul. Słowiańska) o 11.15

- w kościele św. Wojciecha na Zawodziu o godz. 16.oo

6. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę prosimy Straż Lisa i Piwonic o wartę przy Grobie Pańskim. Chór parafialny Lira prosimy tradycyjnie w Wielki Piątek. 

 7. Procesja Rezurekcyjna w niedzielę zmartwychwstania o godz. 6.oo  - prosimy orkiestrę, chór, asystę, dziewczynki do sypania kwiatków, straż Lisa i Piwonic.

 8. Próba sypania kwiatków dla dziewczynek i dla asysty z poduszkami będzie we wtorek po Mszy św. wieczornej czyli ok. 18.3o. 

Próby dla ministrantów - w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o 10.3o.

 9. Okazja do spowiedzi św. w naszej świątyni dodatkowo w Wielki Piątek od godz. 20.oo do 23.oo. Od godz. 21.oo młodzież naszej parafii poprowadzi czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim. 

 10. Polecamy prasę katolicką - nowy numer Opiekuna, Niedzieli oraz Przewodnika Katolickiego  z dołączonym filmem na płycie CD w Promieniach miłosierdzia.

 11. Dziś zbierane są ofiary po Mszach św. na urządzenie Ciemnicy i Grobu Pańskiego na Triduum Paschalne - za każdą ofiarę Bóg zapłać. 

 

Komunikaty parafialne

V Niedziela Wielkiego Postu --- 6 kwietnia 2014

 

1. Dziś o godz. 16.oo w kościele dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 15 przedstawią okolicznościowy program związany z kanonizacją bł. Jan Pawła II.

2. Spotkanie Akcji Katolickiej dziś po Mszy św.  popołudniowej około godziny 17.oo.

3. W poniedziałek 7 kwietnia w godz. od 17 do 19 wydawane będą dary z Caritasu.

4. Za tydzień Niedziela Palmowa otwierająca okres Wielkiego Tygodnia w którym uobecnia się męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. Uroczysta procesja z palmami rozpocznie się przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu o godz. 11.oo. Ogłaszamy konkurs z nagrodami na najdłuższe i najpiękniejsze palmy.

5. Od 1 września 2014 r. rozpocznie działalność pierwsza w Kalisz Niepubliczna Podstawowa Szkoła Muzyczna - szczegóły na afiszu.

6. Spotkania kandydatów do bierzmowania wg ustalonego porządku.

7. Polecamy prasę katolicką - jest Opiekun z ubiegłego tygodnia, Niedziela oraz Przewodnik Katolicki.

8. Chorych, których nie odwiedzamy z racji pierwszego piątku miesiąca z sakramentalną posługą odwiedzimy w piątek 11 kwietnia od godzin porannych - prosimy o zgłaszanie adresów.

Dar Serca z dzisiejszej niedzieli przeznaczymy na pomoc świąteczną dla Rodzin, którym jest bardzo trudno pod względem materialnym, aby i oni mogli przygotować świąteczny stół.

9. Kończymy dziś rekolekcje wielkopostne. Dziękujemy Dyrekcji Szkół, Nauczycielom za miłą i owocną współpracę w przeprowadzeniu rekolekcji, szczególnie rekolekcji szkolnych. Dziękuję Ks. Oficjałowi Sądu Biskupiego za wygłoszone rekolekcje parafialne i dla dzieci ze szkół nr 13 i nr 15.