Kwiecień

IV niedziela Wielkanocna
29 kwietnia 2012 r.


1. Dziś o godz. 7.3o Msza św. w intencji kapłanów, po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 9.oo – zapraszamy do adoracji.
2. Kościół przeżywa dziś Niedzielę Dobrego Pasterza – w ten sposób nawiązujemy od najstarszego w chrześcijańskiej ikonografii wizerunku Jezusa przedstawianego jako pasterza dźwigającego na swoich ramionach owcę, którą jest każdy z nas.
3. W ciągu całego tygodnia modlić się będziemy o powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ścisły związek między kapłaństwem a Eucharystią. Jeżeli zabraknie kapłanów zabraknie też Eucharystii, a jeżeli zabraknie Eucharystii życie Kościoła może być zagrożone.
Nasza parafia jest bardzo obojętna, prawie nie zdarza się, aby ktoś z wiernych zamówił intencję o powołania kapłańskie czy do życia zakonnego.
4. We wtorek 1 maja – rozpoczynamy miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych ku czci Matki Bożej – ze śpiewem litanii loretańskiej. Nabożeństwa majowe w kościele odprawiane będą w dni powszednie o godz. 17.3o a w niedzielę i święta po Mszy św. o godz. 16.oo. Zachęcamy do odmawiania litanii w kościele św. Wojciecha, w kaplicy w Piwonicach i według tradycji w innych miejscach polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
5. W czwartek uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Msze św. tak jak w każdą niedzielę. Na godz. 16.oo zapraszamy maturzystów z rodzicami, z wychowawcami na Msze św. z prośbą o błogosławieństwo w egzaminach dojrzałości, które rozpoczną się 4 maja. Wywieśmy 3 Maja flagi narodowe, maryjne.
6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Do chorych w domach pójdziemy od godzin porannych. Spowiedź w kościele od godz. 16.oo – szczególnie dla dzieci przed Komunią świętą Rocznicową, o godz. 17.oo Msza św. dla dzieci, o 17.3o nabożeństwo majowe i Msza św. wieczorowa o godz. 18.oo
7. Katecheza przed chrztem dzieci będzie w piątek 4 maja o godz. 19.oo
8. Wspomnienie św. Gotarda – patrona naszej parafii przypada w sobotę 5 maja. Msza św. z Komunią św. Rocznicową będzie o godz. 18.oo.
9. Jak zapowiadaliśmy dziś po Mszach św. poświęcenie pojazdów mechanicznych.
10. Polecamy prasę katolicką: jest nowy numer Opiekuna, tygodnik Niedziela, Przewodnik Katolicki

 

Komunikaty parafialne
III Niedziela Wielkanocna
22 kwietnia 2012.

 
1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się czwarty Tydzień Biblijny i trwać będzie do 28 kwietnia . Ten tydzień przeżywać będziemy pod hasłem „Kościół domem budowanym przez miłość”. W poszczególne dni Tygodnia Biblijnego nasze modlitwy ukierunkowane będą na tajemnicę miłości Boga objawioną w Słowie Bożym.
2. Przeżywając dziś Niedzielę Biblijną i cały tydzień – jeśli mamy w domu Biblię wyłóżmy ją na widocznym miejscu, zapalmy świecę, odczytajmy stosowny fragment tekstu. Niech słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii Pokój wam, czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Ja jestem zapadną w nasze serca jako zapewnienie, że Bóg jest z nami, że wchodzi w nasze życie i nim kieruje.
3. W tym tygodni w poniedziałek przypada uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, patrona Polski, w środę wspominamy św. Marka Ewangelistę. Ten tydzień to również czas modlitwy do Boga o dobre urodzaje i błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli.
4. We wtorek 24 kwietnia o godz. 19.oo rozpoczyna się katecheza przygotowująca narzeczonych do Sakramentu Małżeństwa.
5. W środę 25 kwietnia na spotkanie zapraszamy kandydatów do bierzmowania – spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.oo. (obecność obowiązkowa)
6. Spotkanie modlitewne Apostolatu Maryjnego będzie w piątek 27 kwietnia o godz. 16.oo a następnie Msza św. o godz. 18.oo. Po Mszy św. nastąpi wymiana tajemnic różańcowych dla I i II Róży.
7. W poniedziałek 23 kwietnia jest ogólno diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za nawiedzenie Naszej diecezji. Msza św. w kaplicy cudownego obrazu o godz. 12.oo – zachęcamy parafian, aby w miarę możliwości własnymi pojazdami udali się na Jasną Górę.
8. Bóg zapłać za ofiary od pięciu rodzin na wypłacenie bursztynowych sukienek na obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Prosimy o ofiary na ten cel, aby wypłacić wykonawcom. Niektórzy pytali ile kosztuje jedna perełka – 200 zł., a jest ich kilkadziesiąt. Jeden mały element bursztynu – 550 zł.
9. W przyszłą niedzielę 29 kwietnia 2012 po wszystkich Mszach świętych na parkingu będziemy święcić wszystkie pojazdy mechaniczne i prosić o błogosławieństwo Boże w szczęśliwym podróżowaniu.

Komunikaty parafialne

II niedziela Wielkanocna

Niedziela Miłosierdzia Bożego

15 kwietnia 2012

 

1.Dzisiejsza niedziela druga po Wielkanocy nazywana jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to ustanowił papież Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 r. podczas Mszy św. kanonizacyjnej siostry Faustyny Kowalskiej. Pochylając się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia wniknijmy w nasze życie, zastanówmy się jak my możemy stawać się świadkami tegoż miłosierdzia w naszych środowiskach.

2.Pan Jezus wskazał siostrze Faustynie pięć sposobów w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata:

- koronką do Bożego Miłosierdzia

- modlitwą przed obrazem Jezusa Miłosiernego

- modlitwą w godzinie konania Jezusa Chrystusa na krzyżu (15.oo)

- obchodząc święto Miłosierdzia

- szczerząc cześć Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

3.Dziś o godz. 16.oo Msza święta z udziałem dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii świętej oraz ich Rodziców.

4.W czwartek (19 kwietnia) przypada 7 rocznica wyboru papieża Benedykta XVI. Niech Bóg wspomaga go i szczęśliwie zachowa na długie lata.

5.Przygotowanie dzieci klas III do Komunii św. Rocznicowej będzie w piątek 20 kwietnia o godz. 18.3o.

6.Spotkania Rodziny Felicjańskiej będą w tym tygodniu: we wtorek w domu Sióstr, a w środę w Piwonicach – oba spotkania o godz. 16.oo

7.W przyszłą niedzielę 22 kwietnia po Mszy św. o godz. 16.oo zapraszamy na wielkanocne spotkanie popielgrzymkowe grupę turkusową i wszystkich zainteresowanych pielgrzymką.

8.Odpust ku czci św. Wojciecha na Zawodziu w tym roku będzie połączony z Festiwalem Piastowskim – uroczysta Msza św. 20 maja o godz. 13.oo.

9.Polecamy prasę katolicką.

10.Pan Bóg wezwał do wieczności śp. +Reginę Nawrocką (l. 92) oraz śp. +Antoninę Gruszkę (l. 96) – wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Komunikaty parafialne

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

8 kwietnia 2012 r.

1. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa jest wydarzeniem rzeczywistym, które posiada potwierdzone znaki, jak świadczy o tym Nowy Testament. I dziś po dwudziestu wiekach głosimy ten sam fakt: Chrystus Zmartwychwstał, Chrystus Żyje, Ten Sam wczoraj, dziś i na wieki.

2. Serdecznie dziękujemy wszystkim: chórowi, orkiestrze, Akcji Katolickiej, Apostolatowi Maryjnemu, Rodzinie Felicjańskiej, Służbie Liturgicznej Ołtarza, Lektorom, Asyście, Dziewczynkom sypiącym kwiatki.

Dziękujemy Straży Lisa i Piwonic, Wojom św. Wojciecha – za wartę przy Grobie Pańskim, dziękujemy siostrze Elizie za przygotowanie oprawy liturgicznej w Wielki Czwartek, dziękujemy siostrze Leonii zakrystiance, dziękujemy panu organiście. Dziękujemy za ofiarowane kwiaty do Grobu i do Ciemnicy oraz do Ołtarza Głównego. Dziękujemy b. serdecznie panu Wojciechowi Stefaniakowi za tak bardzo aktualny projekt Grobu Pańskiego, dziękujemy pani Ani Sowa za ułożenie kwiatów przy Grobie Pańskim. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w przygotowaniach i przeżyciu uroczystości Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.

3.Jutro drugi dzień świąteczny – Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. według porządku niedzielnego z tym, że Msza św. o godz. 12.3o będzie w Kościele św. Wojciecha na Zawodziu. Mszy św. o godz. 12.3o w kościele parafialnym nie będzie – Zapraszamy na Zawodzie.

4.W piątek 13 kwietnia Msza św. o godz. 17.3o a następnie Różaniec Fatimski – serdecznie zapraszamy.

5.Życzenia.

Niedziela Palmowa

1 kwietnia 2012

 

  1. Rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień, w którym będziemy towarzyszyć Jezusowi w ostatnich dniach Jego ziemskiego życia. Będziemy wspominać w liturgii tamte wydarzenia.
    1. Dziś poświęcenie palm na każdej Mszy św. natomiast uroczysta procesja z palmami rozpocznie się o godz. 10.45 przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu.
    2. O godz. 16.oo dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 15 przedstawią okolicznościowy program słowno-muzyczny z okazji kolejnej rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II.
  2. Katecheza dla Rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka odbędzie się w środę 4 kwietnia o godz. 19.oo
  3. Liturgia Triduum Paschalnego należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym. Zapraszamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.

WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia Najśw. Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa, którą uobecnia Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg – początek o godz. 18.oo

WIELKI PIĄTEK – w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Gromadzimy się na Drodze Krzyżowej i Liturgii Męki Pańskiej, na słuchaniu Słowa, adoracji Krzyża i przyjęciu Komunii św. Liturgia Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tace w Wielki Piątek przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. Początek o godz. 17.oo

WIELKA SOBOTA – Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 19.oo obrzędem poświecenia ognia przed świątynią - przynosimy świece. Następie liturgia Słowa, liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w kościele od godz. 9.oo do 16.oo co pół godziny. Święcenie w kaplicy w Piwonicach o 10.oo oraz o 11.oo na Lisie, o godz. 10.30, na stawkach o 11.15, a w kościele św. Wojciecha o godz. 16.oo

4.  W Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę prosimy straż Lisa i Piwonic oraz Wojów św. Wojciecha o wartę przy Grobie Pańskim.

5.  REZUREKCJA w niedzielę o 6.oo rano, prosimy Orkiestrę, Chór, Asystę, Dziewczynki do sypania kwiatków, straż Lisa i Piwonic.

6.  Próba sypania kwiatków i asysty z poduszkami w środę o godz. 18.3o zapraszamy.

7.  Chorych w domach odwiedzać będziemy w Wielki Piątek od godzin rannych. Tych z racji pierwszego piątku i tych, którzy zostali zgłoszeni.

8.  Okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej dla dzieci będzie: w Wielki Czwartek od godz. 17.oo oraz w Wielki Piątek od godz. 16.oo. Ponadto okazja do Sakramentu Pokuty w Wielki Piątek od godz. 20.oo do 23.oo. Spowiedź w innych kościołach kaliskich w środę – szczegóły na afiszach i w gablocie.

9.  Prosimy o Dar Serca na pomoc świąteczną dla Rodzin.

10. Polecamy prasę katolicką: Tygodnik Niedziela, Przewodnik Katolicki oraz Opiekuna.

11. Pan Bóg wezwał do wieczności śp. +Ryszarda Generowicza (l. 83), śp. +Piotra Krysiaka (l. 59) oraz śp. Mieczysława Dzikowskiego (l. 72). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….