Grudzień

1. Przesłaniem czwartej niedzieli Adwentu jest radość spotkania Boga ze swoim ludem. Pan jest blisko. W tradycji naszej parafii już od lat jest zwyczaj, że w czwartą niedzielę Adwentu po wszystkich Mszach św. łamiemy się opłatkiem, składamy życzenia, by móc z jak największą liczbą parafian przeżyć tę bliskość przełamania się opłatkiem.

2. W wieczór wigilijny 24 grudnia o godz. 21.00 spotykamy się w świątyni na czuwaniu przy żłóbku z dziećmi. Zawsze przygotowane są bardzo starannie jasełka, od lat już, przez dzieci ze szkoły nr 15 pod kierunkiem siostry katechetki - s. Dawidy wspomaganej przez grono pedagogiczne. Na zakończeniu czuwania Msza św.

3. Pasterka o północy - poprzedzona od godz. 23.30 śpiewem kolęd przez chór parafialny Lira.

4. W Dzień Bożego Narodzenia na świat przychodzi Chrystus - Książę Pokoju, aby jednać ludzi z Bogiem, a także jednoczyć ludzi między sobą. W Nim jest źródło prawdziwego pokoju, które potrafi przezwyciężyć nasze niepokoje i rozdarcia, nasz egoizm i uprzedzenia. On jest mocnym fundamentem nadziei, która zawieść nie może.

To wszystko, co przynosi Nowonarodzone Dziecię - Książę Pokoju - niech będzie Drodzy Parafianie Waszym udziałem. Radość, Miłość, Pokój i Zbawienie niech zagoszczą w Waszych sercach i wszystkich rodzinach naszej parafii. Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. (J 3,16)

Szczęść Boże!

"Bądźmy świadkami miłości" - to hasło nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego w kościele, który rozpoczął się w I niedzielę Adwentu.

Adwentowe propozycje:
• Msze św. tzw. Roraty - doprawiane w dni powszednie o godz. 18.oo - spotkania pt.: "Pokażę Ci drogę do nieba" przybliżą historię św. Proboszcza z Ars. Obrazki dla dzieci na każdy dzień.
• Rekolekcje adwentowe w dniach od 10 do 13 grudnia - program
Propozycje dla dzieci:
• proponujemy, abyście własnoręcznie zrobiły specjalną świąteczną kartkę, napisały na niej świąteczne życzenia i wręczyły ją komuś, kto nigdy nie spodziewałby się takiego daru od Was.
• proponujemy też Wam, abyście przygotowali - może z rodzicami lub dziadkami - domowy żłóbek. W Wigilię Bożego Narodzenia Wasi rodzice położą w nim figurkę małego Pan Jezusa - ale wcześniej przez cały Adwent byłby on całkowicie pusty. Zaś Wy kładlibyście w nim pojedyncze źdźbła siana po spełnieniu dobrego uczynku. Oby było ich jak najwięcej. Obok żłóbka może stać świeca, którą będziemy zapalać podczas codziennej wieczornej adwentowej modlitwy.

Spotkanie dla III klas gimnazjum odbędzie się w niedzielę 13 grudnia na Mszy św. o godz. 9.oo - Bierzmowanie dla tej grupy młodzieży w miesiącach wiosennych 2010 roku w czasie wizytacji pasterskiej Ks. Bpa Ordynariusza.

Na cmentarzu parafialnym w tych dniach zauważono wiele grobów zaniedbanych i bez tablic, bez imienia i nazwiska, nie ma też tabliczki, że grób został opłacony - takie groby będziemy niwelować i przeznaczać do ponownego pochowania. Prosimy również wnosić opłaty za groby po 20 latach licząc od pierwszego pochówku, czyli od wykupienia nowego miejsca. Na niektórych grobach zostały postawione tabliczki "grób do likwidacji" tzn. szukamy osoby, która danym grobem się opiekuje. Tabliczki zniknęły, nikt się nie zgłosił z wyjaśnieniem, takie groby również będą przeznaczone do nowego pochowania.

Opłatki wigilijne tak jak w poprzednich latach rozprowadzane będą przy Kościele 28.11.2009 i 13.12.2009 po Mszach św. Nikt nie ma upoważnienia by roznosić opłatki po domach. Nie dajmy się naciągnąć przez oszustów. Ofiary składane przy opłatkach będą przeznaczone na nowe nagłośnienie w Kościele.

(4 grudnia) I piątek miesiąca:
- do chorych w ich domach z posługą sakramentalną pójdziemy od godz. 8.oo.
- spowiedź św. w kościele od godz. 16.oo; Msza św. dla dzieci o godz. 17.oo i później Msza św. wieczorowa o godz. 18.oo.

(5 grudnia) I sobota miesiąca:
- po Mszy św. o godz. 7.oo rano Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca, o które prosi Maryja w Fatimie. Trwa Wielka Nowenna Fatimska.

W I sobotę grudnia diecezja kaliska przeżywa dzień świętości życia pod hasłem "Jesteśmy świadkami miłości w rodzinie". Miejscem spotkania będzie sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Zaproszenie kierujemy do:
- Młodych małżonków
- Młodzieży kończącej parafialną katechezę ponadgimnazjalną
- Parafialnych Doradców życia rodzinnego
- Członków ProFamilia
- Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin

Program spotkania:
11.oo
- wykład nt.: "Jesteśmy świadkami miłości w rodzinie" - dr Mieczysław Gucewicz
12.oo
- Msza św. - przewodniczy Ks. Biskup
- zawierzenie rodzin świętemu Józefowi